Warto angażować się w takie akcje

Rozmowa z Lidią Chojecką, lekkoatletką, ambasadorką 3. PKO Biegu Charytatywnego, który odbędzie się 16 września w Białymstoku.

Aktywność fizyczna to zdrowa moda, której ulega coraz więcej Polaków. Jak pokazują badania, około połowa startujących w imprezach biegowych angażuje się w akcje charytatywne. Co pani sądzi o inicjatywach, które łączą te dwie sfery?

Jeśli przy okazji biegu można zrobić coś dobrego i fajnie spędzić czas, to bardzo pozytywne. Te wyniki pokazują, że Polacy doceniają ruch i chcą wspierać potrzebujących.

Będzie pani na 3. PKO Biegu Charytatywnym w Białymstoku. Dlaczego zdecydowała się pani wesprzeć tę akcję?

Już w zeszłym roku byłam ambasadorem biegu w Łomży. Bardzo chętnie uczestniczę w takich wydarzeniach, cieszę się, że mogę po raz kolejny wspierać akcję, dzięki której pomagamy dzieciom.

Potrzebujących można wspierać w różny sposób, np. przekazując 1 proc. podatku. . Ale coraz więcej osób decyduje się na więcej i angażuje się w różnego rodzaju akcje, bierze np. udział w biegach charytatywnych. Taka forma pomocy daje chyba najwięcej satysfakcji?

Oczywiście! To wielka satysfakcja, ale i przyjemność. Uczestnicy biegu realizują swoje cele i ambicje biegowe, a przy tym wszystkim pomagają. Wymaga to trochę wysiłku, jednak szybko przynosi bardzo wymierne efekty. Bez wątpienia warto angażować się w takie akcje.

m3964616

Czy Polacy są aktywni sportowo?

Coraz bardziej, bo jeszcze kilka lat temu było zupełnie inaczej. Widać to choćby po liczbie uczestników, którzy biorą udział w biegach ulicznych. W samych imprezach wspieranych przez PKO Bank Polski w ciągu roku startują tysiące ludzi. Polacy zrozumieli, że warto być aktywnym. Myślę, że mamy z każdym rokiem coraz bardziej sportowe i zdrowsze społeczeństwo.

Aktywność sportowa wpływa na nasze zdrowie. Jak zachęcić do uprawiania sportu jeszcze niezdecydowanych?

Aktywność ruchowa ma bardzo duże znaczenie dla ludzkiego organizmu. Poprawia się nasza kondycja, lepiej się czujemy, zarówno fizycznie jak i psychicznie, mamy więcej energii i jesteśmy szczęśliwsi. Te wszystkie fakty przemawiają za tym, by zacząć np. biegać. To najprostsza forma ruchu - nie musimy inwestować w drogi sprzęt sportowy, nie potrzebujemy trenera czy specjalnego miejsca do treningów.

Po zakończeniu kariery zajęła się pani trenowaniem młodych sportowców. Czy widzi pani wśród nich swoich następców?

Prowadzę kilkunastoosobową grupę młodzieży. Są to świetni i bardzo utalentowani młodzi ludzie. Wierzę, że kiedyś któryś z moich wychowanków będzie miał takie sukcesy, a może nawet większe, niż ja. Bardzo się cieszę, że młodzież chce trenować.

Czy zgadza się pani ze stwierdzeniem, że bieganie pozytywnie kształtuje charakter? Jak zachęcać młodych do uczestniczenia w lekcjach WF-u i uprawiania sportu?

Mój charakter na pewno ukształtował się przez to, że trenowałam. Jestem systematyczna, pracowita i konsekwentna w tym co robię – to wszystko dzięki sportowi. Zajęcia z wychowania fizycznego nie są już nudne, mamy świetnych nauczycieli. Przyszli medaliści mają zazwyczaj pierwszy kontakt ze sportem właśnie w szkole, to tam odkrywają swoje talenty i rozwijają pasje.

Niedawno śledziliśmy mistrzostwa świata w lekkoatletyce w Londynie. Czy nie brakuje pani treningów, rywalizacji i wszystkich sportowych emocji?

Minęło już kilka lat odkąd zakończyłam karierę, mimo to wciąż pamiętam wszystkie sportowe emocje, których mi po prostu brakuje. To był piękny czas. Ze wzruszeniem oglądałam tegoroczne mistrzostwa i zawody, w których startowali Polacy.

Co chciałaby pani przekazać uczestnikom 3. PKO Biegu Charytatywnego?

Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tej świetnej akcji, podczas której będzie można sprawdzić się w biegu i przede wszystkim pomóc potrzebującym. To nie będzie zmarnowany czas. Do zobaczenia w Białymstoku!

Lidia Chojecka

Lekkoatletka. Specjalizowała się w biegach na 1500 i 3000 metrów. Trzykrotna brązowa medalistka halowych mistrzostw świata, trzykrotna złota medalistka halowych mistrz Europy, a także wielokrotna mistrzyni Polski. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.Ambasadorka 3. PKO Biegu Charytatywnego.

Wywiad przeprowadziła redakcja Kuriera Porannego www.poranny.pl